Dlaczego warto stosować granulat solny w zmywarkach?

Dlaczego warto stosować granulat solny w zmywarkach?

Jeśli zależy nam na długiej żywotności zmywarki i nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty jej naprawy, warto rozważyć zakup soli do uzdatniania wody. Do zmywarek stosuje się ją w postaci granulatu solnego. Czym dokładnie jest granulat solny i dlaczego jest polecany do zmywarek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz we wpisie na naszym blogu.

Co to jest granulat solny?

Granulat solny to specjalnie przygotowana i oczyszczona sól w postaci drobnych kamyczków. Stosowanie jej w zmywarkach zmiękcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia. Granulki soli są najczęściej białe lub lekko szarawe. Nie zawierają obcych zapachów i zanieczyszczeń. Składają się głównie z chlorku sodu (NaCL).

Dlaczego sól do uzdatniania wody przedłuża działanie zmywarki?

Kupując zmywarkę, liczymy na to, że będziemy się nią cieszyć długie lata. Niestety, jak każde inne urządzenie, także zmywarka może ulec awarii. Prawdopodobieństwo jest tym większe, im mniejszą wagę będziemy przykładać do utrzymania sprzętu w należytym stanie. Używając zmywarki, powinniśmy dbać o jej regularne czyszczenie z resztek żywności, ale też pomyśleć o tym, jak woda, z której korzystamy wpływa na jej elementy wewnętrzne. Jeśli widzimy, że w kabinie prysznicowej osadza  się na słuchawce i kafelkach osad, to znak, że mamy twardą wodę.

Twarda woda powoduje, że po jakimś czasie na naczyniach zaczyna pojawiać się osad. Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, może to oznaczać, że dysze spryskiwacza pokryte są tym samym osadem, który blokuje ich drożność. Filtry także się blokują i zaczynają słabiej działać. Twarda woda stopniowo niszczy wewnętrzne elementy zmywarki, co prowadzi do jej awarii, a czasem także do zalania kuchni.

Regularnie używana sól do uzdatniania wody w postaci granulatu do zmywarek, może temu zapobiec. Granulat do zmywarek zmiękcza twardą wodę, czyli pozbawia ją składników powodujących osad i zapobiega osadzaniu się kamienia na naczyniach oraz na elementach zmywarki. Zaletą takiej soli jest niska cena i wysoka wydajność. Jako producent soli do uzdatniania wody oferujemy granulat w przystępnej cenie. Stosując regularnie sól, nie trzeba inwestować w bardzo drogie tabletki do zmywarek, których producenci chwalą się, że równocześnie nabłyszczają i odkamieniają.

Jak uzupełnić sól w zmywarce do naczyń?

Nowsze zmywarki mają specjalny czujnik, który przekazuje informacje do wyświetlacza i informuje użytkownika o konieczności dosypania soli. Żeby poprawnie funkcjonował, musimy ustawić w zmywarce poziom twardości wody, jaką mamy. Każda zmywarka ma odpowiednią instrukcję mówiącą jak przejść cały proces. Na ogół na dole zmywarki znajduje się specjalny zbiornik, do którego, po odkręceniu korka, wsypujemy sól. W zbiorniku powinna się już znajdować woda (przy pierwszym użyciu na ogół sami ją tam musimy wlać). Do niektórych zmywarek dołączony jest specjalny lejek służący do wsypywania granulek.

Dlaczego nie możemy użyć innej soli, np. soli kuchennej?

Główny składnik soli do zmywarek i soli kuchennej jest ten sam (chlorek sodu). Jednak użycie soli kuchennej może zaszkodzić i popsuć naszą zmywarkę. Sól spożywcza zawiera dodatkowe składniki (jod i inne pierwiastki), które są szkodliwe dla sprzętu AGD. Sól do zmywarek jest specjalnie oczyszczana. Także faktura soli do zmywarek, jej gruboziarnistość, powoduje, że ziarenka wolniej się rozpuszczają, dzięki czemu stężenie odpowiednich składników zapobiegających osadzaniu się kamienia rozkłada się równo na cały cykl zmywania.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź