Zastosowanie soli w stacjach uzdatniania wody
Parametry wody pobieranej z własnej studni zwykle pozostawiają wiele do życzenia – praktycznie nie spotyka się ujęć, w których nie występowałby problem nadmiaru żelaza i manganu, twardości czy nieodpowiedniego zapachu. Często można również potwierdzić obecność azotanów, amoniaku, związków organicznych, a w niektórych przypadkach nawet bakterii. Jakość wody wodociągowej także może nie być najlepsza. Niekorzystny stan rur lub przestarzała instalacja może wpływać na to, że do wody będą przedostawać się stałe cząstki. Konieczne jest zatem uzdatnienie wody, czyli nadanie jej takich właściwości, które będą odpowiadały określonym normom odpowiednim dla konkretnego zastosowania. Najczęściej proces ten wykorzystywany jest do celów przemysłowych i komunalnych, jednak gospodarstwa domowe również mogą skorzystać z efektywności najnowszych rozwiązań, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Służą do tego profesjonalne stacje uzdatniania, które w kompleksowy sposób radzą sobie z problemami i dbają o odpowiednią czystość wody.
Do czego służy stacja uzdatniania wody?
Urządzenia służące do poprawy jakości wody określa się mianem stacji uzdatniania wody i najczęściej składają się one ze zbiornika wypełnionego złożem jonitowym, zbiornika na sól i solankę, zaworu do regulacji twardości wody, zaworu obejścia oraz sterownika zarządzającego pracą urządzenia. Sterowanie procesami stacji uzdatniania wody odbywa się automatycznie, na podstawie założonego planu zużycia wody albo pomiaru jej rzeczywistego przepływu. Jednym z istotnych parametrów, na którego poprawę wpływa działanie stacji uzdatniania wody, jest jej twardość. Twardość wody nie ma aż tak dużego wpływu na zdrowie człowieka, jednak działa silnie niszcząco na instalacje hydrauliczne i grzewcze, kotły, bojlery oraz sprzęty AGD. Osadzanie się kamienia może doprowadzić do poważnych awarii, a w efekcie do utrudnienia codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego bądź przedsiębiorstwa. Aby móc zredukować stopień twardości wody, w stacjach uzdatniania wody montowana jest żywica jonowymienna. Jest to złoże o specyficznych właściwościach, które umożliwia zachodzenie reakcji wymiany jonowej. Oznacza to, że jony szkodliwych substancji pozostają na złożu (np. Mg2+), a ich miejsce zajmują neutralne jony (Na+).
Dlaczego w stacjach uzdatniania wody stosuje się sól?
Regulacja twardości wody z użyciem stacji uzdatniania wymaga zastosowania solanki, która służy do okresowej regeneracji złoża żywicy jonowymiennej. Brak regularnego uzupełniania soli nie tylko uniemożliwi żywicy jonowymiennej poprawną regenerację, ale w efekcie może doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania całej stacji uzdatniania wody. Należy jednak pamiętać o tym, że do uzdatniania wody nie nadaje się zwykła sól kuchenna. Aby zadbać o właściwe działanie stacji do uzdatniania wody, należy używać specjalistycznej soli tabletkowanej (Tabletki Solne Premium) – wypukły kształt pastylek oraz specyfika składu sprawiają, że nie zbija się ona w bryły tak jak inne rodzaje soli, lecz ulega równomiernemu rozpuszczeniu, bez skłonności do powstawania złogów czy rozpadu na pojedyncze kryształy. Jednocześnie zachowuje przy tym estetyczną białą barwę oraz słonawy smak, bez wydzielania zapachu. W tabletkach solnych możemy znaleźć śladowe ilości wapnia, żelaza, magnezu oraz siarczanów, jednak przede wszystkim – bo w ponad 99% – składają się one z chlorku sodu, który w wodzie dysocjuje na wolne kationy sodu oraz aniony chlorkowe. Jony te są niezbędne do poprawnego przeprowadzania reakcji wymiany jonowej, która wpływa na zmiękczanie wody. Warto również pamiętać o tym, żeby przy zakupie soli tabletkowanej do uzdatniania wody postępować zgodnie ze wskazaniami producenta danego urządzenia. Należy zaopatrywać się w preparaty od sprawdzonych dostawców, regularnie (raz na tydzień) sprawdzić poziom soli do zmiękczania wody i uzupełnić ją, jeśli poziom spadnie do jednej trzeciej objętości zbiornika.
Wszystkie komentarze