Jakie właściwości ma sól spożywcza?

Jakie właściwości ma sól spożywcza?

Wokół soli narosło wiele mitów. Wiemy, że jest niezdrowa i lepiej jej nie używać w nadmiarze. Tymczasem sól ma wiele właściwości, z których istnieniu często nie zdajemy sobie sprawy. Jest ona niezbędna w procesie przetwarzania żywności, a dawniej chroniła od głodu całe pokolenia ludzi.

Sól spożywcza to nie tylko przyprawa

Sól spożywcza kojarzy się zwykle z przyprawą. Trudno sobie wyobrazić jedzenie mięs czy innych potraw bez soli. Podkreśla ona charakter dania i nadaje mu wytrawności. Jednak jest ona ważna dla człowieka nie tylko ze względu na poprawianie smaku potraw. Najczęściej stosowana sól spożywcza, zwana warzoną, w zdecydowanej większości składa się z chlorku sodu. Pierwiastek ten jest bardzo istotny dla gospodarki wodnej organizmu każdego człowieka. Ma także wpływ na ciśnienie krwi oraz prawidłową pobudliwość mięśni i komórek nerwowych.

Z kolei dodawany w Polsce do soli przeznaczonej do bezpośredniego spożycia przez ludzi jod oddziałuje na właściwe działanie tarczycy. Powodem jego obecności w soli spożywczej jest jego niedostępność na większości obszaru naszego kraju, a więc ograniczona możliwość dostarczenia go do organizmu w inny sposób. Jako że niemal wszyscy używamy soli, dodany do niej jod ma szansę trafić do każdego.

Zastosowanie soli

Oprócz wspomnianych już właściwości, sól ma także inne zastosowania, o których czasem zapominamy:

jest doskonałym konserwantem – sól peklująca (azotynowa) stosowana jest do konserwowania żywności. O tych właściwościach soli wiedziano już w starożytnej Grecji. Przed wiekami to przede wszystkim pory roku wyznaczały rytm życia. To, czy uda się przeżyć do wiosny, szczególnie w chłodniejszym klimacie, zależało w dużej mierze od zapasów żywności, a te musiały być odpowiednio zakonserwowane. To właśnie sól odgrywała podstawową rolę w tym procesie, bez niej przeżycie długiej zimy byłoby dla wielu niemożliwe. Także dziś konserwujemy żywność za pomocą soli;

ma dobry wpływ na układ oddechowy i krążenia – popularne groty solne są pomieszczeniami, które mają specyficzny mikroklimat, osiągany poprzez obecność soli, odpowiednią wentylację i wilgotność. Przebywanie w grocie solnej nie tylko relaksuje, ale także ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi, pracę układu oddechowego, a nawet trawiennego. Wszystko dzięki właściwościom inhalacyjnym soli.

Choć sól spożywcza obecnie jest nieco demonizowana, to sól ogólnie ma wiele zalet. Używana we właściwych ilościach jest korzystna dla zdrowia.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź